6 czynników które wpływają na Twoje samopoczucie

Na nasze dobre samopoczucie wpływ wywiera kilka czynników. Aby wstawać każdego ranka z uśmiechem na twarzy i energią do działania musimy wyrobić w sobie pewne nawyki.

Co wpływa na Twoje samopoczucie?

W przeciwnym razie nasze życie może stać się szare i nijakie, a przecież każdy z nas bez wyjątku chce być szczęśliwy i żyć pełnią życia. Należy również pamiętać, że złe samopoczucie utrzymujące się przez dłuższy okres czasu może doprowadzić do różnych chorób natury psychicznej np. depresji oraz może negatywnie oddziaływać na nasze relacje z bliskimi lub też z osobami w środowisku pracy. Co więc należy zrobić, aby dobry nastrój towarzyszył nam każdego dnia?

Czas na zmiany dla lepszego samopoczucia!

Jeżeli należymy do grupy osób od których delikatnie mówiąc nie koniecznie emanuje szczęcie, nie powinniśmy się tym za bardzo przejmować. To nie jest tak, że ktoś rodzi się w doskonałym nastroju, który towarzyszy mu do końca jego dni. Na samopoczucie wpływa wiele czynników, np. nasze nastawienie do życia, kondycja fizyczna i psychiczna, codzienna dieta, ludzie z naszego otoczenia, sytuacja życiowa w jakiej się znajdujemy i wiele innych. Na wszystkie wymienione powyżej kwestie mamy wpływ. Musimy być tego świadomi. Jeżeli czujemy się źle to należy przyjrzeć się naszemu życiu, prawdopodobnie bowiem zaniedbujemy pewne jego obszary lub podchodzimy do nich niewłaściwie. Po przeprowadzonej analizie musimy przystąpić do pewnych zmian, które z dużym prawdopodobieństwem przyniosą zamierzony efekt.

Pozytywne nastawienie!

Optymiści mają łatwiej! I jest to prawda. To czy jesteśmy optymistycznie czy też pesymistycznie nastawieni do świata zależy głównie od nas samych. Nasze podejście może kształtować otoczenie lub nasze nawyki, ale zawsze przecież można zmienić jedno i drugie. Trudno być pozytywnie nastawionym do życia, jeżeli posiadamy nawyk oglądania w telewizji lub przeglądania w Internecie serwisów informacyjnych w których wciąż słyszymy o katastrofach, chorobach, tragediach, niesprawiedliwości, zbrodniach itd. Dostarczają nam one praktycznie tylko złych informacji, które analizujemy i próbujemy zrozumieć, nie możemy się z nimi pogodzić, zastanawiamy się, dlaczego tak jest itd. W ten sposób fundujemy sobie olbrzymią dawkę stresu, który niszczy zdrowie i wpływa na złe samopoczucie. Nie ma sensu brać sobie do głowy rzeczy, na które nie mamy wpływu. Powinniśmy staranniej wybierać treści dostarczane do naszego mózgu. Stawiać na takie które coś wnoszą do naszego życia, które czegoś nas uczą, a tym samym dają nam satysfakcję sprawiają, że się rozwijamy co automatycznie buduje naszą samoocenę i pewność siebie. To z kolei sprawia, że pozytywnie podchodzimy do problemów, które traktujemy po prostu jako zadania do wykonania.

Ćwiczenia duszy i ciała!

Kondycja fizyczna mocno wpływa na nastrój. Udowodniono, że wyprostowana pozycja ciała ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, natomiast zgarbiona wpływa na nie negatywnie. Aby zadbać o właściwą sylwetkę musimy włączyć do naszych codziennych obowiązków aktywność fizyczną. Samo uprawianie sportu powoduje wydzielanie się endorfin, które sprawiają, że czujemy się świetnie. Do tego poprzez wysiłek fizyczny wraz z potem pozbywamy się z organizmu toksyn, które także mają negatywny wpływ na nastrój. Warto zadbać o regularną aktywność np. zacząć biegać lub chodzić na siłownie itp., ponieważ oprócz lepszego samopoczucia, które na pewno sobie zapewnimy, zadbamy również o zdrowe serce i prawidłowe ciśnienie krwi.

Nie mniej ważna jest dbałość o kondycję psychiczną, a na nią olbrzymi wpływ ma odpoczynek i relaks. Należy więc zapewnić sobie odpowiednie warunki do snu oraz dobrze byłoby się np. medytacji lub innych metod relaksacyjnych, aby wyciszyć nasz umysł pozwalając mu w ten sposób na chwilę odpoczynku.

Jedzenie zmienia nastawienie i samopoczucie!

Najprostszym sposobem na kształtowanie samopoczucia jest właściwa codzienna dieta. Chociaż nie wszyscy są tego świadomi, to jednak to co wkładamy do ust bardzo mocno wpływa na to jak się czujemy.

Właściwa dieta jest jednocześnie najłatwiejszym sposobem na poprawę nastroju jak również najbardziej zaniedbywanym. Aby czuć się dobrze musimy spożywać posiłki lekkostrawne, które nie obciążają za bardzo naszego układu trawiennego. Dobrze jest nie najadać się do syta lub przynajmniej się nie przejadać. Olbrzymie znaczenie ma także jakość przyjmowanego pożywienia. Jeżeli w naszej diecie dominują pokarmy gotowe, wysoko przetworzone, które nie posiadają często zbyt wielu właściwości odżywczych to trudno czuć się po takim posiłku dobrze. Aby organizm funkcjonował prawidłowo należy go właściwie odżywić, nie da się tego zrobić za sprawą słabej jakości jedzenia. Dieta musi być bogata w warzywa i owoce do tego produkty pełnoziarniste, ryby, nasiona, przyprawy, a także w mniejszych ilościach w mięso dobrej jakości najlepiej surowe. Unikać trzeba żywności wysoko przetworzonej, czyli głównie posiłków gotowych które wystarczy np. podgrzać w mikrofalówce. Zapomnieć powinniśmy o fast food’ach i ograniczyć do minimum cukier w diecie. Jest to trudne, ponieważ znajdziemy go dzisiaj w różnych formach niemal wszędzie. Bardzo zły wpływ na samopoczucie posiadają także wszelkie używki, głównie alkohol, ale także kawa spożywana w nadmiernych ilościach. Dietę możemy ułożyć pod siebie sprawdzając po jakich posiłkach czujemy się źle i po porostu wyeliminować je z jadłospisu.

Przyjaciel dobry na wszystko!

Osoby, które nas otaczają, oraz ich styl bycia, cechy charakteru i nastawienie wpływa na nas bardziej niż nam się wydaje. Dobrze jest przebywać wśród optymistów, którzy są przyjaźnie nastawieni do innych i z takimi osobami warto rozwijać relacje, nawiązywać przyjaźnie, nawet gdy wydają się oni niedojrzałymi lekkoduchami, często są to bowiem mylące pozory. Entuzjazm takich osób będzie udzielał się również nam, będziemy czuć się przy nich lepiej, będziemy czerpać od nich energię! W drugim wypadku, gdy żyjemy w otoczeniu osób narzekających, zazdrosnych, wiecznie niezadowolonych krótko mówiąc ludzi nieszczęśliwych to w takiej sytuacji oni będą wysysać naszą energię życiową. Często określa się takie osoby mianem wampirów energetycznych. Nie bez powodu z resztą tak jest, ponieważ przy takich ludziach potrafimy nawet mając dobry nastrój w przeciągu kilku minut poczuć się źle, stracić energię i poczuć przytłoczenie. Takich ludzi powinniśmy unikać nawet w przypadku, gdy są to nasi bliscy. Brzmi to brutalnie, ale takie osoby ciężko jest zmienić, a niszczą one nie tylko siebie, ale także swoje otoczenie.

Po burzy zawsze pojawia się słońce! I lepsze samopoczucie!

Życie często nas zaskakuje. Wszystkich może spotkać jakaś tragedia. Każdy z osobna zareaguje na nią na swój sposób, jeden zniesie ją lepiej, a ktoś inny załamie się totalnie. Nie ma zatem uniwersalnej porady, która w takiej sytuacji pomoże każdemu. Na pewno samopoczucie w takich sytuacjach spada, a niekiedy ludzie załamują się nerwowo. Ciężko jest się wtedy podnieść i wrócić do normalności. Należy jednak pamiętać, o starej zasadzie, która mówi, że “czas leczy rany”! I jest to prawda, ponieważ po czasie ból jest coraz mniejszy i kiedyś pewnie minie całkowicie. Po każdej burzy na niebie pojawia się słońce i o tym należy zawsze pamiętać.

Szkoda życia na zamartwianie! Tylko dobre samopoczucie – podsumowanie artykułu

Życie mamy tylko jedno, więc nie warto marnować ani jednej jego chwili i starać się przeżyć je jak najlepiej. Warto więc zadbać o dobre samopoczucie i energię. Będzie nam wtedy łatwiej czerpać z niego pełnymi garściami. Jeżeli towarzyszy nam na co dzień złe samopoczucie, fatalny nastrój czy brak chęci do działania to warto przeanalizować swoje życie i spróbować coś w nim zmienić, a gdy nie jesteśmy w stanie sami tego dokonać to warto zgłosić się o pomoc do swojego lekarza pierwszego kontaktu lub też pomyśleć o spotkaniu z trenerem personalnym.