Erytrytol jako bezkaloryczna alternatywa cukru

Zaleca się go cukrzykom. Jest obowiązkowym składnikiem keto diety. Jako jedyny z substancji słodzących posiada zerowy indeks glikemiczny, co sprawia, że nie podnosi poziomu cukru we krwi. Ma wyjątkowo niską kaloryczność (20 kcal/100g), ale słodzi podobnie mocno jak zwykły cukier.

Z czego uzyskujemy erytrytol?

Do złudzenia przypomina cukier. Pozyskiwany jest w sposób naturalny, kiedy dochodzi do syntezy drożdżowej, w procesie fermentacji glukozy z pszenicy lub ze skrobi kukurydzianej. W naturalnej postaci występuje w śladowych ilościach, m.in. w gruszkach, melonach, grzybach, winie, pyłkach kwiatowych.

Czy erytrytol jest bezpieczny?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała erytrytol za całkowicie bezpieczny dodatek do żywności. Mimo to, przy spożywaniu bardzo dużych porcji może wywoływać ból brzucha lub biegunkę.

Podobnie zresztą jak ksylitol i inne rodzaje politoli. Dzieje się tak dlatego, że skład chemiczny substancji słodzącej przechodzi przez nasz układ pokarmowy w stanie nienaruszonym, i dociera aż do jelita grubego. Tam łącząc się z bakteriami, w procesie fermentacji mogą pojawić się gazy i wzdęcia. 90% erytrytolu jest jednak usuwane z naszego organizmu wraz z moczem. Tolerancja tego produktu to indywidualna sprawa, dlatego najpierw zacznijmy od małych dawek, stopniowo zwiększając spożycie. Maksymalna dawka produktu, niepowodująca żadnych dolegliwości, to około 50g na dzień. Słodzik można spokojnie podawać dzieciom.

Niech twój malec nie je cukrowo-chemicznych żelków. Lepiej upiecz mu babeczki z truskawkami, a cukier, który musisz dodać do masy, zastąp erytrytolem. W licznych badaniach nie zauważono żadnego wpływu substancji na poziom cholesterolu ani żadnej szkodliwości wobec układu krwionośnego. Nasze serce pozostaje bezpieczne, kiedy spożywamy erytrytol. Za to dużym plusem jest fakt, że nie niszczy on szkliwa i nie powoduje próchnicy. Udowodniono nawet, że blokuje rozwój niektórych bakterii, odpowiedzialnych za niszczące działanie struktury zębów. To jeden z najlepszych zamienników cukru.

Wady erytrotylu

  • Jest drogi. Za kilogram tego proszku musimy zapłacić od 25 do 40 zł.
  • Słaba dostępność. Oznacza tyle, że nie dostaniemy go w supermarkecie, ale musimy udać się do tego sklepu ze zdrową żywnością, bądź zamówić go w sklepie internetowym.
  • Jesz, ale ciało o tym nie wie. Słodzik nie jest trawiony, tylko wydalany. Nie powoduje wyrzutów insuliny, które dla naszego mózgu są informacją, by włączyć proces hamowania głodu. Po zjedzeniu posiłku z erytrytolem dalej czujemy się głodni. To może doprowadzać do chęci podjadania. To ważna informacja dla tych, którzy są na restrykcyjnych dietach redukcyjnych.

Zalety erytrotylu

  • Smak. Nie ingeruje i nie zmienia aromatu potrawy. Nie pozostawia w ustach nieprzyjemnego posmaku jak inne słodziki. Odczucia organoleptyczne są bardzo zbliżone do cukru.
  • Jest słodki. Można go wymienić z cukrem prawie 1:1. To daję dużą przewagę tej substancji nad ksylitolem, który jest mało słodki i kaloryczny. Jeśli słodzisz kawę dwoma łyżeczkami cukru, to wymieniając go na erytrytol, zaleca się wsypanie trzech łyżeczek, by efekt słodzący był taki sam. Badania wykazały, że jeśli cukier słodzi w 100%, to erytrytol będzie odpowiadał 75% jego słodkości.
  • Niska kaloryczność. Bez przeszkód może być stosowany przez diabetyków, cukrzyków i tych, którzy walczą o zgrabną sylwetkę.
  • Wspiera profilaktykę uzębienia. Nie powoduje próchnicy i dodatkowo niszczy niektóre bakterie, odpowiedzialne za jej powstawanie.

Podstawowe zastosowanie erytrytol

Można nim słodzić prawie wszystko. Dodaje się go do wypieków, wyrobów cukierniczych, dżemów, galaretek, lodów, napoi, gum do żucia, suplementów diety. Jest doskonałym zagęstnikiem musztard i sosów. Stosuje się go w przemyśle farmaceutycznym jako skład masy tabletkowej. Jedyny minus jest taki, że nie poleca się do wypieków drożdżowych, ponieważ nie bierze udziału w procesie fermentacji.

Badania nad tą substancją wciąż trwają. Coraz chętniej jest wykorzystywany w masowych produkcjach. W USA już dodaje się go do napoi i jogurtów. To najzdrowszy cukier świata obecnie. Z dnia na dzień cieszy się coraz większą popularnością.