Dobrą kawę rozpoznaje się po smaku, ale zanim poczujesz jej aromat, warto przed zakupem zwrócić uwagę na parę kluczowych elementów, a są nimi m.in. nuty smakowe, zawartość kofeiny, stopień wypalania ziaren i kwasowość. Oto kilka podpowiedzi, jak wybrać swoją ulubioną mieszankę.
W zależności od upodobań możesz być fanem delikatnego posmaku, który zawiera w sobie niewiele kofeiny oraz stanowi doskonałą bazę do naparów łączonych z mlekiem. Możesz też preferować intensywne i gęste espresso, które wyróżnia się wyższym stopniem kwasowości. Podczas wyboru swojej ulubionej kawy warto skupić się na osobistych preferencjach smaku. Koniecznie sprawdź ofertę cenionych sklepów z kawą w sieci i wybierz kawę nieprzeciętną np. https://inspiracje-kawowe.pl/pol_m_Kawy_PRODUCENT_CELLINI-167.html, w której orzechowo-czekoladowy smak pozwala wyróżnić także nuty palonego karmelu.
Co wyróżnia doskonałą kawę?
Ważny jest kolor ziaren – im ciemniejsze wypalenie, tym silniejsza kwasowość i goryczka. Istotny jest aromat, który kreuje się pod wpływem zawartych w kawie olejków eterycznych. W jednych gatunkach wyczuwa się wyraźne nuty kakao, dlatego mówi się o czekoladowym posmaku, w innych smak orzecha laskowego lub egzotycznych przypraw.
Kwasowość jest istotna dla kawy, bo bez niej napar nie byłby smaczny. Najlepsze kawy mają wyczuwalne nuty cytrusowe. Goryczka z kolei potwierdza obecność kofeiny. Kawa mocniej palona ma jej zdecydowanie więcej. Prawdziwi koneserzy zwracają uwagę na konsystencję. Jeśli jest ciężka i gęsta świadczy o jakościowym gatunku ziaren – cierpka i płytka, dowodzi ich gorszej jakości. Dla profesjonalistów ważnym parametrem jest czystość smaku, ponieważ idealna mieszanka powinna być delikatnie kwasowa, ale nie kwaśna, mieć intensywny, pożądany aromat i odpowiednie wyważenie, czyli cechować się pewną goryczką, ale nie być gorzka, tylko pozostawiać przyjemne odczucia na języku.
Na jaką kawę stawiają koneserzy naparu?
Całą prawdę o kawie prezentują jej ziarna. Jeśli chcesz się cieszyć wyjątkowym aromatem i smakiem, należy wybierać mieszanki ziarniste. Trudno jest mówić o zapachu kawy rozpuszczalnej, skoro aromat ziaren ulatnia się już po ich zmieleniu. Pomimo próżniowego pakowania oraz przechowywania produktu w zacienionym miejscu, zapach się zmieni i nie będzie tak intensywny, jak na świeżo po zmieleniu.
Prawdziwi koneserzy rezygnują też z kaw aromatyzowanych, które zwykle są sztucznie nasączane substancjami zapachowymi. Co prawda mają one zachwycający aromat, jednak nie pozwalają kubkom smakowym w pełni odczytać naturalnego, klasycznego smaku. Poszukując wybornej kawy, zwróć uwagę na datę zbioru oraz palenia. Dobre palarnie umieszczają na swoich etykietach takie informacje, ponieważ optymalny czas spożycia kawy od momentu jej wypalenia wynosi około trzech miesięcy. Po upływie tego czasu osiąga ona idealny balans między kwasowością a goryczą. Bez względu na to, czy decydujesz się na intensywne ziarna gatunku Robusta, czy łagodniejsze i lekkie ziarna Arabica, czytaj opisy na opakowaniu.