Sposób żywienia sportowców

Właściwe żywienie zawsze będzie pomagać w uzyskiwaniu jak najlepszych efektów sportowych. Połączenie dobrej diety z dobrymi treningami to najlepszy przepis na osiąganie zróżnicowanych celów, czy to typowo sportowych, związanych z pobijaniem własnych bądź cudzych rekordów albo wygrywaniem meczy, czy to też tych skoncentrowanych na poprawie pewnych cech indywidualnych, czyli własnego zdrowia, samopoczucia bądź wyglądu. W każdej z podanych sytuacji dobre żywienie staje się narzędziem skracającym drogę do celu. Tę drogę nierzadko skracają również suplementy dla sportowców, jednakże one powinny trafiać do rąk wyłącznie tych, którzy ogarnęli już swój styl żywienia i wiedzą, czego jeszcze mogą w nim potrzebować.

Jedzenie a suplementy

Suplementacja nigdy w życiu nie zastąpi bowiem odżywczej, zbilansowanej i dopasowanej do danego organizmu diety. Nie zaspokoi ona pełnego zapotrzebowania organizmu na wszystkie ważne substancje i nie dostarczy zalecanych ilości witamin, minerałów oraz dodatkowych związków. Wszystkie te substancje są zresztą najlepiej wchłaniane i przyswajane z żywności naturalnej, więc jeśli tylko ma się taką możliwość, to właśnie z tej żywności należy je pobierać, a suplementy dla sportowców traktować jak taki dodatek, po który sięga się wyłącznie wtedy, gdy już naprawdę nie ma się innej opcji.

Co jest ważne w diecie sportowców?

W diecie sportowców ważną rolę odgrywają przede wszystkim węglowodany oraz białko. Te pierwsze składniki dostarczają energii, niezbędnej do realizowania dłuższych sesji treningowych (zwłaszcza tych typowo wydolnościowych), a z kolei białka umożliwiają mięśniom odbudowę i nadbudowę oraz przyczyniają się do efektywniejszego kształtowania sylwetki (w tym również spalania tkanki tłuszczowej). Dobrym źródłem węglowodanów są pełnoziarniste produkty, kaszę, makarony, ryże oraz warzywa i owoce. Z kolei białka dostarczają mięso, jajka, nabiał, a w skrajnych przypadkach również odżywki dla sportowców. Nie można także zapominać o wartościowych tłuszczach pochodzących np. z jajek – dowiedz się więcej o jedzeniu jajek.