Czy korzystanie z diety ketogenicznej jest bezpieczne dla zdrowia?

Stosowanie diety ketogenicznej to nowy trend, który według licznych zwolenników gwarantuje długofalowe efekty w walce z nadprogramowymi kilogramami. Na czym polega i czy na pewno jest bezpieczna dla zdrowia?

Słysząc po raz pierwszy o zasadach funkcjonowania diety ketogenicznej, trudno uwierzyć w jej skuteczność i bezpieczeństwo

Dekadę temu rekordy popularności święciła dieta Dukana, która polegała na spożywaniu dużej ilości białka i zredukowanych do minimum dawek węglowodanów. Ten ekstremalny sposób żywienia przynosił spektakularne efekty wśród osób, zmagających się z nadwagą, ale szybko został zdyskredytowany w środowisku dietetyków. Dostarczanie organizmowi ogromnej dawki protein miało bowiem obciążać nerki i powodować wieloukładowe szkody. Dziś triumfy święci inna, również dość ekstremalna dieta, która w centrum stawia tłuszcze.

Dieta ketogeniczna, bo o niej mowa, podbiła serca osób zmagających się z nadprogramowymi kilogramami, ale nie tylko – chwalą ją sobie również rodzice dzieci z ADHD, a jej skuteczność w łagodzeniu syndromu została potwierdzona naukowo. Czy dieta bazująca na tłuszczu może być skuteczna, a przy tym zdrowa?

Jak to możliwe, że jedząc tłuszcz, gubi się tłuszcz?

Wgłębiając się jednak bardziej w tajniki ketogenicznego jadłospisu, można trafić na pojęcie ketozy. To stan docelowy, w który wprowadza się organizm za pośrednictwem diety ketogenicznej. Wchodząc w niego, organizm z węglowodanów przerzuca się na inne „paliwo” – tłuszcz. Tym sposobem, spala nie tylko tłuszcze dostarczane mu w codziennej diecie, ale też te, które odłożyły się wcześniej w postaci tkanki tłuszczowej. To najszybszy i najbardziej efektywny sposób na opróżnienie komórek tłuszczowych, co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na ketogeniczną dietę.

Dieta ketogeniczna – czy jest szkodliwa dla zdrowia?

Stan ketozy jest utrzymywany przez określony czas – do kilku tygodni. Organizm nie może cały czas funkcjonować w ten sposób – na dłuższą metę jest to dla niego wyniszczające. Osoby, które przebyły tę dietę, po jej zakończeniu zazwyczaj przechodzą na low-carb, która jest łagodniejsza, ale ułatwia utrzymanie spektakularnego efektu. Podczas wchodzenia w ketozę, wiele osób doświadcza objawów keto grypy. Nazwa wynika z faktu, że objawy tego zespołu dolegliwości przypominają te grypowe. Osoby, które go doświadczają, mogą czuć się zmęczone, osłabione, odczuwać bóle mięśni i nudności. W późniejszej fazie ketozy objawy te ustępują, będąc zastąpione poczuciem lekkości i dużym zastrzykiem energii oraz dobrego samopoczucia. Nie jest to jednak stan, który trwa wiecznie – jak już wspomnieliśmy, długotrwała ketoza jest dla organizmu wyniszczająca.

Dieta ketogeniczna niewątpliwie jest skuteczna, ale z pewnością nie sprawdzi się dla każdego. Przed jej zastosowaniem najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

One thought on “Czy korzystanie z diety ketogenicznej jest bezpieczne dla zdrowia?

Dodaj komentarz