Jak zwiększyć ilość błonnika w diecie?

Diety eliminacyjne w większości przypadków nie sprawdzą się dobrze. Jeżeli człowiek dobrze toleruje większość produktów spożywczych, jak najbardziej powinien regularnie je jeść, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niedoborów, bo im bardziej zróżnicowana jest dieta, tym większa szansa na wprowadzenie do organizmu wszystkich ważnych substancji odżywczych. Błonnik pokarmowy jest jedną z tych kluczowych dla zdrowia substancji. To, że na dietach typowo mięsnych, czyli chociażby diecie ketogenicznej, praktycznie on nie występuje albo występuje w bardzo małych ilościach, o niczym dobrym nie świadczy, bo właśnie na tego typu dietach ludzie często miewają problemy z bólami brzucha, zaparciami i innymi objawami odczuwanymi w obrębie układu pokarmowego.

O zmianach w diecie

Tendencje do wprowadzania szybkich i gwałtownych zmian nierzadko skłaniają jednak do natychmiastowego podwyższenia ilości błonnika w diecie. Ktoś, kto dowie się, że dieta błonnikowa jest zdrowa, może nagle rzucić się na olbrzymie ilości płatków owsianych, roślin strączkowych, warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, mimo iż jeszcze do niedawna takich rzeczy w ogóle nie jadał, a codzienne menu opierał na białym pieczywie, mrożonej pizzy i okazjonalnych słodyczach. Takiego działania nie polecają specjaliści z portalu chudniesz.pl, którzy mają nawet przygotowany artykuł o diecie sokowej. Nagła zmiana skutkuje zwykle albo biegunkami, albo zaparciami i ogólnie rzecz biorąc nie jest niczym przyjemnym. Należy dać organizmowi trochę czasu i przestrzeni na oswojenie się z błonnikiem, powoli zwiększając jego ilość w diecie, aż dojdzie się do momentu, w którym będzie się przyjmować około 20-30 gramów tego składnika na dobę.

W przypadku gdy błonnik nie był spożywany przez stosunkowo długi czas, jego przyjmowanie warto rozpocząć od frakcji rozpuszczalnej w wodzie, która zwykle jest lepiej tolerowana przez organizm. Taki błonnik w diecie wystąpi po wprowadzeniu do niej głównie warzyw i owoców. Świetnie wpływa on na konsystencję mas kałowych i pomaga je upłynnić, dzięki czemu wspomaga wydalanie, a tym samym dba o stan jelit i ogólnie rzecz biorąc kondycję całego organizmu.