Nie tylko świetnie smakują, ale doskonale wpływają na organizm. Wspomagają kondycję wzroku, chronią przed chorobami cywilizacyjnymi, poprawiają stan skóry i paznokci. Suszone morele, bo o nich mowa, to jedne z najpopularniejszych bakalii.
Smaczne i zdrowe – suszone morele!
Warto jednak pamiętać o tym, że są nie tylko doskonałym składnikiem ciast i deserów, ale także wyjątkową przekąską, stanowiącą alternatywę dla słodyczy.
Można po nie sięgać między posiłkami, redukując uczucie głodu. Są też świetnym sposobem na to, aby dodać sobie energii podczas treningu. Jakie jeszcze właściwości mają suszone morele? I jak to się dzieje, że pomimo wysokiej kaloryczności, są zalecane osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy? O tym dowiecie się, pozostając z nami jeszcze przez kilka minut.
Jak hodować morele?
Morele były uprawiane już w III wieku przed naszą erą. Ich ojczyzną są Chiny. W I wieku naszej ery drzewka morelowe pojawiły się w Rzymie. Początkowo pełniły jednak wyłącznie rolę dekoracyjną. Do owoców podchodzono podejrzliwie, ponieważ były przysmakiem Arabów, którzy w tamtym okresie napadali na tereny Europy.
Do Polski drzewka morelowe trafiły jednak dopiero około XVI wieku. Dziś są znane niemal na całym świecie. Rośliny dobrze przyzwyczajają się do nowych warunków środowiska, dlatego nie nastręczają problemów w uprawie. Są odporne na mróz. Warto przy tym podkreślić, że drzewa morelowe dobrze rosną na glebach ubogich w składniki odżywcze, źle natomiast znoszą nawożenie. Pierwsze kwiaty pojawiają się na drzewach nawet pod koniec lutego. Z tego względu warto zadbać jedynie o to, aby rośliny rosły w miejscu dobrze nasłonecznionym i osłoniętym przed bezpośrednim działaniem wiatru. Świeże morele pojawiają się już w maju. Aby móc cieszyć się ich smakiem przez cały rok, warto jednak sięgać po suszone owoce. Obecnie ich największym producentem jest Turcja.
Jakie składniki odżywcze zawierają suszone morele?
O tym, że świeże morele są cennym źródłem wielu substancji odżywczych nie trzeba nikogo przekonywać. Suszone owoce zawierają ich jeszcze więcej. Na prowadzenie wysuwa się beta-karoten. W suszonych morelach nie brakuje ponadto witamin z grupy B, witaminy E oraz K, a także kwas askorbinowy. Warto ponadto zwrócić uwagę na bogactwo pierwiastków zawartych w owocach.
Suszone morele obfitują w wapń, magnez, potas, fosfor, żelazo, jod oraz cynk. Dzięki temu znakomicie regulują pracę całego organizmu. Tym, co wyróżnia je na tle innych owoców jest też bardzo wysokie stężenie antyoksydantów. To substancje, które świetnie zwalczają wolne rodniki, przeciwdziałając w ten sposób występowaniu chorób cywilizacyjnych. Suszone morele są także cennym źródłem kwasów organicznych, flawonoidów, cukrów, białka i błonnika.
Suszone morele w diecie odchudzającej i jadłospisie diabetyków
Ze względu na wysoką zawartość węglowodanów, suszone morele są wysokokaloryczne. W 100 gramach produktu znajduje się około 282 kalorii. Nie zmienia to jednak faktu, że owoce te są wręcz zalecane osobom będącym na diecie. Dlaczego? Powodem jest bardzo wysokie stężenie błonnika.
Dzięki temu na długo pozostawiają uczucie sytości. Są zdrową przekąską między posiłkami. Warto jednak pamiętać, aby nie spożywać ich w porze popołudniowej oraz wieczorem, kiedy spowalnia się metabolizm organizmu i ponadprogramowe kalorie mogą odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej. Nie można z kolei zapominać o tym, że odpowiednia struktura cukrów sprawia, że morele to jedyne wśród suszonych owoców, po które mogą sięgać diabetycy oraz osoby borykające się z insulinoopornością.
Jak obniżyć poziom zakwaszenia organizmu?
Suszone morele to prawdziwe bogactwo pierwiastków alkalizujących. Z tego względu są szczególnie zalecane pacjentom cierpiącym na nadkwasotę żołądka. Znakomicie redukują uczucie zgagi i przywracają równowagę kwasową przewodu pokarmowego. Duże stężenie błonnika powoduje ponadto, że pozwalają stworzyć doskonałe środowisko dla rozwoju pożytecznych bakterii w jelitach. Zasadotwórcze właściwości suszonych moreli powodują, że owoce te są bardzo popularne wśród sportowców. Po treningu wzrasta bowiem poziom zakwaszenia organizmu. Powinny po nie sięgać także osoby, w diecie których jest dużo produktów mięsnych.
Charakterystyczny, żółty lub pomarańczowy, kolor moreli świadczy także o tym, że owoce te są cennym źródłem witaminy A. Dzięki temu doskonale chronią wzrok i poprawiają ostrość widzenia. Zapobiegają rozwojowi zwyrodnienia plamki żółtej. Zawarty w nich beta-karoten pozwala też cieszyć się piękną skórą. Przywraca jej właściwy koloryt i chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
Sposób na zapobieganie chorobom serca
Suszone morele są także bardzo przyjazne dla serca. Jako cenne źródło przeciwutleniaczy, w tym witamin A, C, E oraz likopenu skutecznie zapobiegają odkładaniu się blaszki miażdżycowej.
Świetnie wzmacniają mięsień sercowy. Niebagatelną rolę odgrywa także wysokie stężenie błonnika. Ten wielocukier, który nie jest trawiony przez przewód pokarmowy człowieka, skutecznie ogranicza ilość tłuszczów oraz cukrów, które przenikają do krwi przez kosmki jelita cienkiego. W ten sposób, suszone morele spożywane regularnie pozwalają poprawić lipidogram, obniżając poziom złego cholesterolu. Warto pamiętać również o tym, że w owocach tych nie brakuje potasu. Pierwiastek ten doskonale wpływa na gospodarkę wodno-elektrolityczną organizmu i pozwala wyregulować ciśnienie krwi. Skutecznie redukuje też obrzęki wywołane odkładaniem się nadmiaru wody w organizmie.
Zmęczeni? A więc pora na kilka suszonych moreli!
W suszonych morelach można znaleźć także szereg substancji wspomagających pracę mózgu. Dzięki zawartości witamin z grupy B oraz magnezu, owoce te nie tylko odżywiają neurony, ale stymulują przewodnictwo nerwowe. W ten sposób podnoszą poziom koncentracji i ulepszają pamięć. Jako przekąska są więc zalecane uczniom oraz osobom pracującym umysłowo. Morele świetnie redukują uczucie zmęczenia. Spożywane regularnie, redukują ryzyko wystąpienia depresji oraz stanów spadku nastroju. Z tego względu powinny po nie sięgać kobiety borykające się z uciążliwymi objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz huśtawkami nastrojów powodowanymi menopauzą.
Jak chronić się przed osteoporozą? Jeść suszone morele!
Suszone morele to bogactwo wapnia, magnezu, manganu oraz witaminy K. W ten sposób warunkują prawidłowy stan kości i zębów. Są szczególnie zalecane kobietom w okresie przekwitania, narażonym na osteoporozę. Po suszone morele powinny sięgać także dzieci w okresie wzrostu, u których ważna jest prawidłowa mineralizacja układu kostnego.
Morele na problemy ze skórą
Po suszone morele powinny sięgać również osoby borykające się z problemami skórnymi. Owoce te świetnie łagodzą objawy trądziku. Zawarte w nich substancje doskonale odblokowują kanały łojowe, przeciwdziałając pojawianiu się wyprysków. Ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów, opóźniają procesy starzenia się skóry. Regularne spożycie moreli pozwala więc cieszyć się młodą i jędrną skórą bez zmarszczek.
Suszone morele – zastosowanie w kuchni. Jak rozpoznać, że morele nie mają konserwantów?
Suszone morele znajdują szereg kulinarnych zastosowań. Mogą być spożywane solo, jako wspaniała przekąska stanowiąca alternatywę dla słodyczy.
Morele świetnie smakują jako dodatek do ciast oraz deserów. Owoce te znakomicie komponują się z twardymi serami oraz z mięsami. Można tworzyć z nich marynaty lub dodawać do pieczeni. Warto jednak pamiętać o tym, że bakalie dostępne na sklepowych półkach zawierają często dwutlenek siarki. To związek chemiczny pełniący rolę konserwantu, zapobiegającego psuciu się owoców.
U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym może powodować reakcje alergiczne. W tym przypadku warto sięgnąć po morele bio, które są pozbawione dwutlenku siarki. Łatwo je rozpoznać, ponieważ mają nie pomarańczową, lecz brązową skórkę. Dobrym pomysłem jest także suszenie świeżych owoców w domu, w specjalnej suszarce.